Annes Schweigen + Լռությունը եւ մոր + Annenin Sessizliği

Monoloğ- Tiyatro

Annenin Sessizliği adlı monoloğda, Almanya’da doğmuş büyümüş Sabiha ile annesinin ilişkisini anlatılır. Türkçe’yi üniversite yıllarında öğrenen Sabiha’nın iki toplum arasına sıkışmışlığı, onu Türk kimliğine aşırı önem vermeye iter. Aniden ölen annesinin göğsündeki haçla bir kimlik kargaşasının içine yuvarlanan Sabiha’nın, o güne kadar çok emin olduğu, onur duyduğu Türk kimliği ve annesinin ömür boyu süren sessizliği ile yüzleşmesi çok sancılı bir süreç olacaktır. Kendinden kaçışı, İstanbul’da Hrant Dink’in cenaze töreninin yapıldığı gün son bulacak, annesinin sessizliği başka bir anlam kazanacaktır.

Eser: Doğan Akhanlı
Yönetmen: Ron Rosenberg
Oyuncu: Bea Ehlers-Kerbekian
Dekor: Michael Graessner

Gösteri yer ve günleri:

Berlin:
Gün: 18 Ekim (ilk gösterim), 19, 20 Ekim ve 3, 4, 8 ve 9. Kasım tarihlerinde, saat: 20:00’de
Yer: Theater unterm Dach Berlin Prenzlauer Berg, Danziger Strasse 101
Karten: 030 902 953 817

Kiel:
THESPIS (Uluslararası Monodrama Festivali çerçevesinde)
11 Kasım’da, saat 16:00’da
Yer: Flandernbunker, Hindenburgufer 275
Karten: 0431 901 901 

Köln
Gün: 17, 18, 19 Ocak 2013’de, saat: 20:00’de
Yer: Theater am Bauturm Freies Schauspiel Köln e.V.,
Karten:: 0221 9514431

Daha sonra sahnelecek şehirler:
Münster (Kammertheater Der Kleine Bühnenboden), Istanbul ve Erivan


Doğan Akhanlı:
1957 yılında Türkiye`nin Şavşat ilçesinde doğdu. 1985-1987 yılları arasında askeri cezaevlerinde tutklu kaldı. 1991 yılı sonunda yurtdışına çıktı. 1998 yılında Türk vatandaşlığından çıkartıldı. Yazar Akhanlı, 2001 yılından bu yana Alman vatandaşı ve Köln`de yaşamaktadır.
Akhanlı, Köln´de bulunan Raphael-Lemkin-Bibliothek`in (Raphael-Lemkin-Kütüphanesi) kurucularından biridir. Ağırlık verdiği konuların başında 20. yüzyıdaki şiddet, kırımlar, soykırımlar ve tarihle yüzleşme biçimleri gelir. Yaptığı projeler 2002, 2005 ve 2009 yıllarında, Bündnis für Demokratie und Toleranz – Berlin (Demokrasi ve Hoşgörü Birliği – Berlin) tarafından da ödüllendirildi. 2007- 2009 arası çok sayıda senaryo yazan Akhanlı’nın Kayıp Denizler (Belge yayınevi, 1998, 1999) üçlüsünün Kıyamet Günü Yargıçları başlıklı romanı, Almanca yayınlandı. 1942’de boğazda iki ay bekletildikten sonra, askeri gemilerle karadeniz açıklarına çekilip bırakılan, Avrupa’da Nazi zulmünden kaçan 769 Yahudi’nin öldüğü Sturma faciasını anlattığı Madonna’nın Son Hayali adlı romanı, eleştirmen ve yazarlar tarafından 2005 yılının en iyi 10 kitabından biri olarak değerlendirildi. Türkçeye çeviriler yapan ve Recherche International e.V. – Köln adlı kuruluşta tarih ve hatırlama kültürü konularında araştırmacı olan Akhanlı’nın diğer romanları şunlardır: Babasız Günler (Turkuvaz Kitap, 2009) ve Fasıl (Telos Kitap, 2010)

Ron Rosenberg1976 Zürich’de doğan ve Berlin "Ernst Busch" Oyunculuk Yüksekokulundaki reji eğitimini 2000 yılında tamalayan Rosenberg, Berlin’deki Volksbühne ve Maxim Gorki Tiyatroları’yla çalıştı. 2008 yılından beri kendi yazdığı metinleri sahnelemektedir. 2009 yılında ödül alan "Professor Y“ adlı monoloğu, Berlin-Volksbühne tarafından Moskovada da sahnelendi. 2010 yılı şubatında ilk kısa filmi olan "Woyzeck oder aus"u çekti. 2011’de Denise Rickenbachers "herbstzucht_ein Spiel" adlı oyununun Zürich’te sahneledi. Yine aynı yıl, "Die Hofmeister" adlı monoloğu, Maxim-Gorki Tiyatrosundan Peter Kastenmüller yönetiminde sahneye koydu. Astra Zoldnere birlikte yaptığı kısafilmleri "Ars Baltica Youth" ve "The Singing Ship" Film destekleme ödüllerini aldı. bu yıl aralık ayında yine „Unterm Dach“ tiyatrosunda "united off productions"u sahnelenecek olan Ron Rosenberg, Berlin’de yaşıyor

Bea Ehlers-Kerbekian
Ermenı bir anne ve Alman bir babanın kızı olan Ehlers-Kerbekian tiyatro oyuncusu olrak 1996 - 2003 yılları arasında Wilhelmshaven’da çalıştı. Çok sayıda uluslararası ve kültürlerarası tiyatro projelerinde oyuncu ve proje yöneticisi olarak görev yaptı. Başka festivallerin yanısıra, Carme Velez-Malaga, Erivan-Armono Tiyatro festivallerinde sahne aldı, Erivan Stanislawski Tiyatrosunda, Unesco-Weltkongresi ITI ve Osteuropa des Fonds Darstellender Künste’de Edgar Hilsenrath’ın „Son Düşünce Masalı“nı oynadı. "Moscow International One Man Show Festival", "Internationalen Vidlunnya Mono-Drama Festival" ve "Internationalen Armono-Monologfestival" ödüller aldı. Ayrıca, Ermenıstan’ın en önemli ödüllerinden biri olan „Artavazd“ ödülünü 2004 yılında aldı.

Michael Graessner Berlin Sanat Yüksekokulunda dekoratör olarak eğitim alan ve Prof. Achim Freyer’in öğrencisi olan Graessner, 2006 yılından beri Maxim Gorki Tiyatrosunda çalışmaktadır. Ayrıca Almanya’nın ve İsviçre’nin çeşitli şehir tiyatrolarında, Frankfurt, Hannover, Kassel’da bğyük sahnelerde dekoratör olarak çalışmaktadır. „Annenin Sessizliği“ için „bir iplikten bir düzeyin, bir motiften bir kimliğin ve neticede bir duvar halısı ya da perdesinin oluşma sürecini tasavvur ettiğini“ söyleyen Graessner dokuma sanatını çağrıştıran bir dekor tasarladı.

Destekleyenler

Fonds Darstellende Künste e.V.
Stadt Köln Interkulturelle Kunstprojekte
Kulturamt Berlin-Prenzlauer Berg
KulturForum Türkei Deutschland e.V.
Recherche International e.V.
Freunde des Volkes von Arzach (Karabach) e.V.